Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, który ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego funkcjonowania w mediach.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Jak przeprowadzić udany wywiad?

Zapraszamy na kolejne warsztaty w ramach Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa, które odbędą się 4 marca 2017 roku w godz. 10:30-14:30 w auli im. apba Baraniaka w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. sposoby na przeprowadzenie udanego wywiadu. Jak przygotować się do rozmowy? Jak odpowiednio dobrać pytania i gdzie szukać informacji o bohaterze? Na te i inne pytania będzie odpowiadał dziennikarz TVP Poznań – Paweł Oses. W drugiej części spotkania, którą poprowadzi ks. Adam Pawłowski z parafii pw. św. Jana Vianneya w Poznaniu, uczestnicy przyjrzą się wywiadom z drugiej strony. Wspólnie zastanowią się, jak przekazać dziennikarzowi wszystko to, co chcemy powiedzieć i jak radzić sobie z niewygodnymi pytaniami.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa Poznań

To już drugie spotkanie nt. wywiadów. 8 października uczestnicy uczyli się, jak przeprowadzić dobry wywiad do prasy, czym jest autoryzacja i jak rzetelnie i w ciekawy sposób przedstawić rozmówcę i to, o czym nam opowiada. Warsztaty prowadził dziennikarz „Przewodnika Katolickiego” i Radia Merkury, mistrz wywiadów – Łukasz Kaźmierczak. Komentator, publicysta społeczno-polityczny, autor wielu reportaży i felietonów.

O warsztatach

Zajęcia warsztatowe mają rozwinąć wśród młodych z naszej diecezji umiejętności skutecznego funkcjonowania m.in. w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Uczestnicy Akademii uczą się pisania artykułów na portale internetowe, zgłębiają techniki selekcji interesujących zdjęć i współpracy z mediami, np. w zakresie patronatów medialnych.

Przed nami nowe, ciekawe wyzwanie. Pierwszym sprawdzianem dla uczestników Akademii będą przygotowania do ŚDM na szczeblu poszczególnych parafii i regionów, które chcemy promować. Naszym głównym celem jest, aby korzystając ze zdobytego doświadczenia, stworzyć siatkę wymiany informacji o interesujących wydarzeniach lokalnych.

– komentował po pierwszym spotkaniu Tomasz Kasprzak, Dziekan Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Pierwsze spotkanie

W Archidiecezji Poznańskiej Akademia ruszyła 7 maja 2016 r. Uczestników spotkania z ideą zapoznał ks. Zbigniew Kucharski Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Szczególną uwagę zwrócił na dawanie świadectwa przez młodych ludzi. Słowo podziękowania za włączanie się w tworzenie medialnego zaplecza i zaangażowanie w dziennikarski projekt  skierował też bp Grzegorz Balcerek. Podczas warsztatów połączono się z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski.

Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce w kwietniu w Poznaniu. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Uczestnicy zgłębili także techniki wykonywania i selekcji interesujących zdjęć. W dalszej części zaprezentowano sposoby atrakcyjnego zapowiadania nadchodzących wydarzeń i relacjonowania ich przebiegu. Młodzież poznała również metody pracy z lokalnymi mediami m.in. w zakresie obsługi patronatów medialnych.

Warsztaty prowadziły Kamila Tobolska – korespondentka Katolickiej Agencji Informacyjnej, dziennikarka Przewodnika Katolickiego i Katarzyna Zagórska – z-ca redaktora naczelnego Radia Emaus, doktor nauk humanistycznych. Podczas spotkania wybrano również Dziekana Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu. Został nim Tomasz Kasprzak, Prezes Zarządu KSM Archidiecezji Poznańskiej.

Udział w warsztatach był bezpłatny.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Co dalej?

Warsztaty będą odbywać się 3 razy w roku. Kolejne spotkanie planowane jest na marzec 2017 roku.

Współpracuj z nami!

Młodzi dziennikarze i wszyscy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w medialnym świecie, są zaproszeni do współpracy w budowaniu Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. To konkretna szansa na promocję lokalnych wydarzeń i publikację tekstów – na łamach „Poznańskiego Wzrastania”, magazynu internetowego „Servitus”, a także kont Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w mediach społecznościowych. We współpracę w promocji wydarzeń zaangażowały się także: Radio Emaus, Przewodnik Katolicki i Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Organizujesz wydarzenie? Chcesz poinformować młodych? Daj znać!
Napisałeś ciekawy tekst? Chcesz, żebyśmy go wydrukowali albo podali dalej? Napisz! 

akademia@poznan.ksm.org.pl


Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa w Poznaniu to wspólny projekt:

  • Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski,
  • Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży,
  • diecezjalnej redakcji miesięcznika dla młodzieży „Poznańskie Wzrastanie”,
  • Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.