700 km na rowerach – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


700 km na rowerach

Ponad 700 km pokonali uczestnicy jubileuszowej, X Poznańskiej Rowerowej Pielgrzymki. W tym roku rowerzystom towarzyszyło hasło: „Z Maryją przez Polskę”. Wyprawa, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, rozpoczęła się 30 lipca Mszą św. w Katedrze Poznańskiej, a zakończyła 6 sierpnia w Starych Jabłonkach.

Poznańska Rowerowa Pielgrzymka

fot. K. Superczyński

Historia Poznańskiej Rowerowej Pielgrzymki sięga 2006 roku. Celem pierwszej, trzytygodniowej wyprawy było Wilno i Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. W kolejnych latach uczestnicy pielgrzymowali śladami Jana Pawła II, bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki. Zwiedzali też wschodnie Sanktuaria Maryjne, a w ostatnich latach podążali Szlakiem Cysterskim i kierowali się do miejsc bliskich męczennikom polskim.

Z roku na rok pielgrzymka przyciąga nowych chętnych. Wszystko dzięki rodzinnej atmosferze, możliwości poznania malowniczych zakątków Ojczyzny i duchowi modlitwy. Atrakcyjna jest już sama forma spędzenia wakacji i połączenia wymiaru fizycznego i duchowego.

Pielgrzymka rowerowa to, poza aktywnością, również rekolekcje i świetna okazja do pogłębienia swojej duchowości, nauczenia się pokory oraz otwarcia się na drugiego człowieka

tłumaczy Konstanty Superczyński, jeden z organizatorów.

Młodzi z Poznania i okolic przez 8 dni odwiedzili m.in. przez Licheń, Łomżę, Świętą Lipkę i Gietrzwałd oraz zwiedzili mieszczące się w nich Sanktuaria Maryjne. Podobnie jak w ubiegłych latach towarzyszyło im błogosławieństwo JE ks. abpa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, a także JE ks. bpa Grzegorza Balcerka, który przybył na odprawę przed wyjazdem pielgrzymów. W czasie jazdy uczestników wspomagał ks. Mikołaj Graja, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Rusku, który codziennie podczas konferencji przywoływał Matkę Bożą, zatrzymując się nad Jej kolejnymi tytułami.