Główne obchody 20-lecia za nami! – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Główne obchody 20-lecia za nami!

Główne obchody jubileuszu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej już za nami. W minioną sobotę KSM-owicze podziękowali Bogu oraz zasłużonym członkom za 20 lat funkcjonowania stowarzyszenia.

Sztandary na Mszy, fot. Marta Rukszto

Sztandary na Mszy, fot. Marta Rukszto

Msza św. pod przewodnictwem bpa Balcerka, fot. Marta Rukszto

Msza św. pod przewodnictwem bpa Balcerka, fot. Marta Rukszto

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu, którą celebrowali bp Grzegorz Balcerek wraz z Asystentami Kościelnymi Oddziałów KSM. Biskup w homilii podkreślił aktualność i potrzebę działania członków KSM-u w dzisiejszym świecie.

Podobnie jak podczas zaborów tak i dzisiaj ważna jest praca na rzecz Ojczyzny. I niekoniecznie najważniejszy jest patriotyzm z bronią w ręku, kiedy za kraj trzeba oddać życie – ważniejszy i o wiele trudniejszy jest ten rodzaj patriotyzmu, który przejawia się w budowaniu Ojczyzny i dążenia do jej rozwoju.

– mówił.

Następnie obchody przeniosły się na drugą stronę ulicy – do budynku Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki, gdzie członkowie KSM wraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystej gali. Swoje wspomnienia z minionych lat przekazali zebranym byli Prezesi Zarządów Diecezjalnych. Życzenia dla KSM-owiczów przekazali m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, poseł Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciele Akcji Katolickiej, były Przewodniczący Prezydium KSM Leszek Bodus oraz delegacje KSM-u m.in. z Krakowa, Legnicy i Gniezna.

Poprzedni Prezesi KSM odebrali pamiątkowe zdjęcia podczas gali, fot. Marta Rukszto

Poprzedni Prezesi KSM odebrali pamiątkowe zdjęcia podczas gali, fot. Marta Rukszto

Takie wydarzenia pomagają nam zatrzymać się, spojrzeć wstecz i z dumą zobaczyć ile już za nami, przypomnieć sobie te najlepsze chwile w KSM-ie. To nam daje motywację do działania.

– komentowała po gali Michalina Wytrzyszczak, działająca w komitecie organizacyjnym XX-lecia.

Budującym aspektem dzisiejszej gali było również wystąpienie druha Bogdana Rusinka – seniora z poznańskiego oddziału przy parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej, który opowiedział, że przechował sztandar oddziału przez okres prześladowań w powojennej Polsce. To krótkie świadectwo pokazało nam, że również przed nami żyli młodzi ludzie, którzy wyznawali te same wartości i kierowali się zasadami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– dodała. Otwarta została też wystawa przedstawiającą działalność KSM w poznańskiej diecezji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Otwarcie wystawy poświęconej KSM AP, fot. Marta Rukszto

Otwarcie wystawy poświęconej KSM AP, fot. Marta Rukszto

Po części oficjalnej miał miejsce bal, w którym uczestniczyło ponad 140 osób.

Już dużo wcześniej komitet organizacyjny oraz Zarząd Diecezjalny zapowiadali bal, jako jedno z ważniejszych wydarzeń w tym roku. Zapowiadali wyśmienitą zabawę i wiele atrakcji. Ich zapewnienia sprawdziły się – bal stał na wysokim poziomie, również DJ-e spisali się na medal.

– mówiła jedna z uczestniczek balu, Dominika Gubańska.

Był oczywiście, jak na każdych urodzinach, tort. Impreza była udana i aż żal, że następny okrągły jubileusz dopiero za pięć lat.

– dodała.

Pomimo iż główne uroczystości już za nami, to nie koniec obchodów. W najbliższą sobotę, 18 lutego, KSM-owicze udadzą się na Jasną Górę, aby złożyć tam wotum – planszę z nazwiskami 839 osób, które w ciągu minionych 20 lat przystąpiły w archidiecezji poznańskiej do KSM-u składając przyrzeczenie. Ponadto w ciągu całego roku oddziały i koła KSM będą przeprowadzać w swoich parafiach uroczyste peregrynacje relikwii bł. Karoliny Kózkówny – patronki Stowarzyszenia.

Wotum wdzięczności z wypisanymi członkami, fot. Marta Rukszto

Wotum wdzięczności z wypisanymi członkami, fot. Marta Rukszto