KSM organizuje Grę Patriotyczną dla młodych – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


KSM organizuje Grę Patriotyczną dla młodych

Na aktywne i oryginalne obchody Święta Niepodległości zaprasza Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W piątek i sobotę odbędzie się 13. edycja Gry Patriotycznej, w której udział weźmie 13 drużyn z całej Wielkopolski.

Gra miejska w Poznaniu

fot. A. Borkowski

Gra miejska, której celem jest jak najszybsze odnalezienie ukrytych wiadomości i rozwiązanie zagadek to sposób na poznanie od podszewki Poznania i jego historii w atrakcyjny sposób. Miejsca i zadania związane są z konkretnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi.

– Udział w Grze daje przede wszystkim możliwość pogłębienia swojej wiedzy historycznej i poznania naszego miasta pod kątem historii. To także świetna zabawa dla całego zespołu

– mówi Bartosz Heimrath z komitetu organizacyjnego, który na co dzień działa w Oddziale KSM na poznańskiej Ławicy.

Nie tylko Poznaniacy

W tym roku Gra ma szczególny wydźwięk z uwagi na rocznice, które obchodzimy – 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, poszerzając swoją wiedzę i zgłębiając temat: „Od powstania wielkopolskiego do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było”. Nie zabraknie więc pytań o Ignacego Jana Paderewskiego czy Franciszka Ratajczaka, a także zwiedzania miejsc związanych i kojarzonych z powstaniem. W rozgrywkach wezmą udział uczniowie poznańskich szkół (w piątek) i członkowie grup duszpasterskich (w sobotę), nie tylko z Poznania, ale i Rawicza, Kaźmierza, czy Gostynia. Start o godz. 10:00 na placu Wolności
w Poznaniu.

Duże przedsięwzięcie logistyczne

Gra Patriotyczna to duże przedsięwzięcie organizacyjne dla młodych. W marcu opracowano koncepcję tegorocznej edycji i złożono projekt o dofinansowanie w konkursie grantowym „Wspieramy rozwój”. Spośród 1300 propozycji wybrano 73 zwycięskie projekty, w tym ten na organizację przez KSM Gry Patriotycznej. Zaczęła się intensywna praca komitetu, który szczegółowo opracowywał zagadki, łamigłówki i atrakcje dla drużyn.

– Współtworzenie Gry dla moich rówieśników pozwoliło mi rozwinąć umiejętności organizacyjne oraz doskonalić się w pracy zespołowej

– podsumowuje Wiktoria Ordon z komitetu organizacyjnego.

– Poszerzyłam również swoją wiedzę na temat dziejów naszej Ojczyzny i historii powstania wielkopolskiego

– dodaje.

Pod patronatem

Patronat medialny nad XIII Grą Patriotyczną objęły: TVP 3 Poznań, portal misyjne.pl, Radio Poznań, Radio Emaus i Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA. Projekt wspierają również Wydawnictwo Święty Wojciech, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Brama Poznania ICHOT, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu.

W oddziałach i kołach KSM

To nie jedyna akcja, jaką Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej przygotowuje w związku z obchodami Święta Niepodległości. We wspólne świętowanie włączają się także oddziały parafialne i koła akademickie w całej diecezji. Młodzież z Oddziału KSM w Opalenicy organizuje 9 listopada wieczornicę patriotyczną.

– Będzie okazja do zgłębienia historii naszego kraju i śpiew pieśni patriotycznych

– zapewnia Marcelina Prałat, Prezes Oddziału. Koło KSM przy Politechnice Poznańskiej zaprasza natomiast na Mszę św. za Ojczyznę – 11 listopada o godz. 20:00 w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. W planach również włączenie się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu” i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w niedzielne południe przed wejściem do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.


Realizujemy projekt „Od powstania do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było” w ramach konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” organizowanego przez firmę CEDROB S.A.
CEDROB S.A.

Patronat medialny

Dziękujemy za wsparcie