Już po trzynasty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zachęca do aktywnego przeżycia Święta Niepodległości. 9 i 10 listopada organizuje Grę Patriotyczną, której uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, by w aktywny i niecodzienny sposób poznawać zabytki i historię miasta i Polski.
Akcja odbywa się na zasadzie gry miejskiej. Celem jest jak najszybsze odnalezienie ukrytych wiadomości, rozwiązanie zagadek, a w ten sposób umożliwienie młodzieży poznania historii swojej Ojczyzny i miasta w oryginalny sposób. Miejsca i zadania związane są z konkretnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi.
– Wydarzenie jest formą dobrego przeżycia Święta Niepodległości, a także uczczenia wysiłków minionych pokoleń, dzięki którym możemy cieszyć się dziś wolnością
– mówi Filip Nienartowicz, koordynator projektu.
– Uczestnicy w ciągu 4-godzinnych zmagań uczą się uczciwej rywalizacji, działania w zespole oraz kreatywności
– dodaje.
Corocznie w grze bierze udział kilkadziesiąt osób z terenu całej archidiecezji poznańskiej – nie tylko członkowie Stowarzyszenia, ale również grupy spoza KSM, m.in. uczniowie poznańskich szkół. W tym roku gra ma szczególny wydźwięk z uwagi na rocznice, które obchodzimy – 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, poszerzając swoją wiedzę i starając się zgłębiać temat gry: „Od powstania wielkopolskiego do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było”.
– Przygotowaliśmy w tym roku bardzo ciekawą trasę śladami powstania i kilka niespodzianek dla uczestników
– komentuje Marianna Michor z komitetu organizacyjnego.
– Dla wielu młodych, naszych rówieśników, gra ma być alternatywą, aby aktywnie i inaczej niż zazwyczaj obchodzić Święto Niepodległości
– dodaje.
Tegoroczna gra odbędzie się 9 listopada dla poznańskich szkół i 10 listopada dla grup i wspólnot. Zapisy trwają do 31 października br.
Realizujemy projekt „Od powstania do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było” w ramach konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” organizowanego przez firmę CEDROB S.A.