Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa po raz trzeci – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa po raz trzeci

W minioną sobotę odbyły się trzecie już warsztaty Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. Młodzi z Wielkopolski rozwijali swoją wiedzę na temat mediów, szczególnie w zakresie prowadzenia i uczestniczenia w wywiadach.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. J. Pawlak

Pierwszą część spotkania prowadził Paweł Oses, dziennikarz TVP 3 Poznań. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu zaznajomił uczestników z wywiadem oraz wyjaśnił, w jaki sposób prowadzić rozmowę, aby uzyskać potrzebne informacje. Przedstawił najczęstsze błędy popełniane przez młodych dziennikarzy i rady, które przydadzą się amatorom publicystyki. Podkreślił, że jedną z najważniejszych rzeczy w wywiadzie jest to, aby się do niego dobrze przygotować. Wskazał też, jak w praktyce wygląda nagrywanie telewizyjnych setek i montowanie ich do programów informacyjnych.

– Niektórzy nie potrafią postawić kropki. My, dziennikarze telewizyjni, wybieramy wypowiedź od kropki i odliczamy 12 czy 15 sekund i sprawdzamy, czy w tym miejscu da się tę odpowiedź zamknąć.

– mówił.

Drugim prelegentem był ks. Adam Pawłowski, wikariusz parafii św. Jana Vianneya w Poznaniu, osoba znana lokalnym mediom. Zapoznawał uczestników z wywiadem „od drugiej strony”, czyli z perspektywy osoby udzielającej odpowiedzi. Wskazał na różnice między prezentowaniem tych samych wypowiedzi przez różne media. Podał także sposoby odpowiedzi na napastliwe bądź trudne pytania i zachęcił młodych, aby już dziś wypracowali argumenty na tematy, z którymi na pewno przyjdzie im się zmierzyć – czy to przed dziennikarzem, czy nawet w szkole lub w pracy – jak chociażby temat aborcji.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

Warsztaty z Pawłem Osesem, fot. J. Pawlak

Wartość organizowanych przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, diecezjalną redakcję miesięcznika dla młodzieży „Poznańskie Wzrastanie” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej warsztatów jest dostrzegana przez uczestników.

– Akademia jest dla mnie szansą rozwoju i możliwością bycia profesjonalnym w tym, co wykonuję w ramach pasji. Poza studiowaniem technologii chemicznej, znajduję czas na służbę w mojej wspólnocie – KSM – m.in. właśnie przez pisanie artykułów skierowanych do moich rówieśników na łamach magazynu „Servitus” i poznańskiej wkładki do miesięcznika „Wzrastanie”.

– komentuje Wiktoria Grzelachowska, jedna z organizatorek. Potwierdzeniem tych słów może być fakt, że w spotkaniach udział bierze młodzież nie tylko z Poznania, ale także z Dolska, Szamotuł, Leszna, czy Rawicza.

– Regularnie piszę do gazetki parafialnej „Genezaret”. Moim głównym zajęciem jest przeprowadzanie fikcyjnych wywiadów ze świętymi, więc poczułam, że temat warsztatów jest skierowany również i do mnie. To skłoniło mnie do pokonania tej długiej drogi i uczestnictwa w nich.

– wyjaśnia Dominika Gubańska z Rawicza.

Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu można znaleźć na stronie www.poznan.ksm.org.pl/akademia i w mediach społęcznościowych. Podobne warsztaty odbywają się w Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i Zielonej Górze.