Najlepsza lekcja historii – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Najlepsza lekcja historii

Ponad 120 młodych ludzi wzięło udział w XIII Grze Patriotycznej organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. „Stroje, gra aktorska łączników i historyczne miejsca sprawiły, że można było cofnąć się w czasie i przeżyć najlepszą lekcję historii w życiu” – podsumowuje Magdalena Wrocińska, jedna z uczestniczek.

fot. J. Pawlak

Gra Patriotyczna odbyła się 9 i 10 listopada pod hasłem „Od powstania do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było”. Zadaniem grup było dotarcie do kilkunastu miejsc związanych z powstaniem wielkopolskim i odszukiwanie w ich pobliżu zadań i łamigłówek do rozwiązania. Na trasie pojawiły się m.in. zabytkowy arsenał artyleryjski, Hotel Royal, czy ul. Franciszka Ratajczaka. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim i złożyć uroczystą przysięgę powstańczą generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.

Największe wrażenie zrobiły zdecydowanie możliwość wejścia do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości na Starym Rynku, gra aktorska łączników, szczególnie Ignacego Paderewskiego, oraz ich niesamowite stroje.

– mówi Magdalena Stefaniak z Oddziału KSM na poznańskiej Ławicy.

To jedna z najlepiej przygotowanych gier, w jakich brałam udział. Miejsca i zadania były bardzo przemyślane, dzięki czemu mogliśmy lepiej wczuć się w fabułę i łatwiej poznać fakty historyczne.

– dodaje.

W samej Grze nie tyle chodziło o konkretną wiedzę uczestników, ale wspólną dobrą zabawę i przygotowanie do obchodów Święta Niepodległości.

Mamy nadzieję, że z każdego zadania, które młodzi rozwiązywali w czasie rozgrywek, coś zostanie w ich głowach. Data, nazwisko lub konkretne miejsce – które pewnie nie utkwiłyby w ich pamięci, gdyby stykali się z nimi w tradycyjnej, książkowej formie, czy w czasie wykładu na lekcji historii w szkole.

– komentuje Filip Nienartowicz, koordynator Gry.

Piątek należał do uczniów szkół. Pod opieką nauczycieli historię miasta poznawały cztery drużyny. W sobotnich rozgrywkach wzięli udział natomiast członkowie grup duszpasterskich m.in. z Poznania, Rawicza, Kaźmierza, Suchego Lasu i Gostynia. Zwycięzcami okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. J. Kukuczki w Poznaniu oraz młodzież z parafii pw. Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gostyniu, na których czekały atrakcyjne nagrody.

Gra została zrealizowana w ramach projektu grantowego „Wspieramy rozwój” firmy CEDROB S.A. Do współpracy KSM zaprosiło także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu.


Realizujemy projekt „Od powstania do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było” w ramach konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” organizowanego przez firmę CEDROB S.A.
CEDROB S.A.

Patronat medialny

Dziękujemy za wsparcie