Jak już informowaliśmy podczas szkolenia kierownictw w 2017 roku i ostatnio zakończonego VIII Forum kierownictw, od tego roku obowiązuje nowy wzór planu rocznego oddziału.
Celem wprowadzenia nowego szablonu dokumentu jest ujednolicenie wersji w całej diecezji, pomoc w zaplanowaniu formacji i działania oddziału i zebranie od oddziału najważniejszych informacji u progu nowego roku formacyjnego.
Wzór (strony 1 i 2) stanowi absolutne minimum, aby dobrze przygotować się do nowego roku formacyjnego, natomiast harmonogram (strona 3) może być dowolnie rozwijany przez każdy z oddziałów, w zależności do potrzeb. Jeśli widzicie też potrzebę rozszerzenia go o dodatkowe, sensowne i Waszym zdaniem konieczne punkty – nie ma problemu!
Plany roczne wysyłamy do 15 października br. do Sekretarzy (aleksander.wawrzyniak@poznan.ksm.org.pl lub marek.halber@poznan.ksm.org.pl) co najmniej w formie elektronicznej. W formie papierowej (ze wszystkimi podpisami na pierwszej stronie) należy dostarczyć w najbliższym możliwym terminie.
Macie problemy z planem rocznym? Skontaktujcie się z Waszym opiekunem!
FAQ
- Co jeśli mamy 3-osobowe kierownictwo?
Należy po prostu usunąć niewystępujące w oddziale funkcje z pierwszej strony. - Czy podane w pkt. 1 dane dot. liczby członków są wiążące? Np. za tyle osób mamy odprowadzali składki do diecezji?
Nie, to informacja dla nas – Waszych opiekunów i całego Zarządu Diecezjalnego jak liczne mamy oddziały na dzień sporządzania przez Was sprawozdania. Podajecie liczbę konkretnie z dnia, kiedy tworzycie dokument. Składki do diecezji odprowadzacie niezmiennie zgodnie ze sprawozdaniem, które składacie do końca stycznia. - Ile celów ma wyznaczyć oddział na rok formacyjny?
Minimum 3 mierzalne cele (S.M.A.R.T.), nad którymi będzie można pracować przez cały rok z opiekunem oddziału i które będzie można zweryfikować za pół roku, za rok – np. pozyskanie 3 nowych członków do końca roku formacyjnego. - O jakie działania mające na celu pozyskanie nowych członków chodzi w pkt. 3?
Wszystkie działania, których się podejmujecie, aby w oddziale pojawili się nowi członkowie – np. spotkania dla bierzmowanych, ulotki, plakaty. - Nie rozumiem pkt. 4 – „Zastępy i tematyka spotkań/rok formacyjny”. O jaką tematykę chodzi?
Chcemy zebrać informacje nt. zastępów działających w Waszym oddziale (jeśli nie ma podziału na zastępy, też dajcie znać), a także wokół czego będzie się kręcić u Was formacja w najbliższym roku – np. II rok formacyjny, wg konspektów „Oto ja”, żywoty świętych. - Co zrobić w pkt. 5, jeśli nie mamy w oddziale żadnych sekcji?
Po prostu napiszcie jaka jest sytuacja :) - O jakie cele sekcji chodzi w pkt. 5?
Dobrze, jeśli kierownictwo z kierownikami sekcji również wyznaczą co najmniej 2 cele, które mają przyświecać działaniu danej sekcji. Np. dla Oddziałowej Sekcji Formacyjnej – przygotowanie 10 konspektów spotkań. Planujmy nasze działanie, wyznaczajmy cele i później weryfikujmy jak się wywiązaliśmy z ich realizacji! - O jakie składki chodzi w pkt. 6? Te przekazywane do diecezji, czy wszystkie zbierane w oddziale?
Mamy na myśli te składki, które zbieracie w oddziale. Czasem są to składki od wszystkich osób, które tworzą oddział, czasem tylko od pełnoprawnych członków – po przyrzeczeniu. Chcemy wiedzieć jak planujecie to robić w nowym roku formacyjnym. - Co to za adresy i mail w stopce?
W oddziałowym papierze firmowym podajemy przede wszystkim adres, gdzie działa oddział – czyli adres parafii.
Jeśli korespondencję wygodniej Wam otrzymywać do domu prezesa (zamiast do parafii), wpiszcie poniżej drugi adres, w przeciwnym razie ten wiersz jest do usunięcia.
Na samym końcu podajemy kontaktowy adres e-mail oddziału (lub prezesa). Jeśli faktycznie korzystacie często z maila i chcielibyście aby działał w domenie @poznan.ksm.org.pl, np. opatrznosc@poznan.ksm.org.pl, skontaktujcie się z druhem Tomaszem (tomasz.kasprzak@poznan.ksm.org.pl).