Powitanie Krzyża ŚDM w Poznaniu – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Powitanie Krzyża ŚDM w Poznaniu

Znaki ŚDM rozpoczną pielgrzymowanie w Polsce od archidiecezji poznańskiej, czyli pierwszego historycznego biskupstwa na ziemiach polskich. Krzyż i ikona przekazane młodzieży przez papieża Franciszka peregrynować będą po archidiecezji od 14 kwietnia do 3 maja 2014 r. 

Powitanie Krzyża 14 kwietnia o 18:00

Uroczyste powitanie tych znaków na polskiej ziemi nastąpi podczas Mszy św. w rocznicę Chrztu Polski pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze poznańskiej (14 kwietnia 2014, godz. 18:00). Tego dnia władzom województwa wielkopolskiego, powiatu oraz miasta Poznania przekazana zostanie także Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia – płomień z bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, symbol modlitewnego czuwania przed kanonizacją Jana Pawła II. O godz. 20 w katedrze zostanie wykonana Pasja według św. Jana – oratorium Jana Sebastiana Bacha. Koncert przygotowany przez Poznańską Akademię Muzyczną poprowadzi prof. Marcin Sompoliński.

Serdecznie zapraszamy do katedry!

fot. BBC / AFP

Krzyż Światowych Dni Młodzieży

Krzyż Światowych Dni Młodzieży zwany jest Krzyżem Roku Świętego, ponieważ został podarowany młodym przez Jana Pawła II na zakończenie Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku. Papież mówił wtedy:

Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.

Odtąd krzyż ŚDM pielgrzymuje po całym świecie. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii. W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary: Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani:

Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia.

Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.