Różnice, które łączą – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Różnice, które łączą

W miniony czwartek odbyła się Debata Walentynkowa organizowana przez Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Politechnice Poznańskiej. O relacjach damsko-męskich wraz z zaproszonymi gośćmi – ks. Mirosławem Malińskim, Ewą Hudziak i Jerzym Skoczylasem – debatowało kilkaset studentów.

Debata Walentynkowa KSM 2017

fot. KSM przy Politechnice Poznańskiej

Spotkanie, które odbyło się w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej moderował Andrzej Grupa związany z Radiem Emaus. Swoim doświadczeniem w życiu prywatnym oraz w pracy z narzeczonymi podzieliła się Ewa Hudziak, wieloletni pedagog i matka 6 dzieci.

– Różnice pomiędzy płciami wynikają przede wszystkim z fizyczności. Każda komórka mojego ciała mówi o tym, że jestem kobietą, a mojego męża, że jest mężczyzną.

– mówiła. Studenci mieli okazję dowiedzieć się, że różnice te polegają na odmiennym sposobie widzenia, umiejętności nawiązywania relacji, sposobie odpoczynku, czy odczytywaniu sygnałów niewerbalnych.

Ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z Wrocławia, pomysłodawca portalu 2ryby.pl zwrócił szczególną uwagę na rozwiązywanie problemów przez obie płcie.

– Mężczyźni i kobiety rozmawiają w innym celu. Kobieta rozmawia po to, aby podzielić się swoimi wątpliwościami, aby poczuć bliskość. Mężczyzna, aby rozwiązać problem. Głównie po to, aby mieć wolne, bo wolne nam się bardzo podoba.

– wyjaśniał z humorem.

Jerzy Skoczylas, satyryk i twórca Kabaretu Elita przyznał, że małżeństwo łagodzi obyczaje. Mocno podkreślił wagę i istotę tego sakramentu.

– Jestem mężem już 44 lata i rzeczą jasną jest, że bywały gorsze chwile. Gdyby nie sakrament, który przyjęliśmy, byłoby bardzo ciężko.

– tłumaczył.

Po wypowiedziach gości przyszedł czas na pytania uczestników debaty – każde z nich doczekało się dogłębnej odpowiedzi. Dyskusję podsumował ks. Maliński:

– To czy jest dużo różnic, czy dużo podobieństw w związku, nie ma większej wagi. Znaczenie zasadnicze ma kwestia dialogu i tego należy się wciąż uczyć.

Debata Walentynkowa odbyła się w Poznaniu już po raz ósmy. Zdaniem uczestników była to jedna z najlepszych dyskusji na przestrzeni ostatnich lat, co ważne – przeplatana dużą dawką humoru, ale też konkretnych porad i spostrzeżeń.