Ruszyła Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Ruszyła Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

„Łączyć, aby się dzielić” – pod takim hasłem wystartowała w Poznaniu Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa. Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego funkcjonowania w mediach. W warsztatach wzięło udział blisko 50 osób z terenu całej Archidiecezji Poznańskiej.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Uczestników spotkania z ideą Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa zapoznał ks. Zbigniew Kucharski Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Szczególną uwagę zwrócił na dawanie świadectwa przez młodych ludzi.

Każdy z nas ma w zasięgu ręki narzędzia, które mogą pomóc w nowej ewangelizacji. Warto, aby dzięki Akademii młodzież podnosiła swoje umiejętności i dzięki aktywności w mediach społecznościowych, była prawdziwym świadkiem Chrystusa wśród rówieśników.

– wyjaśniał ks. Kucharski. Słowo do uczestników skierował też bp Grzegorz Balcerek, który podziękował za włączanie się w tworzenie medialnego zaplecza i zaangażowanie w dziennikarski projekt.

Podczas warsztatów połączono się z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski.

Jak wiecie, jest pięć kontynentów. Papież Franciszek wszedł na szósty kontynent – jest obecny na Twitterze, na Facebooku i na Instagramie. Daje to doskonałe możliwości spotkania z ludźmi. To szansa dla każdego z nas.

– mówił ks. Rytel-Andrianik. Ks. Rzecznik zachęcił także młodych do współpracy z Biurem Prasowym, którym kieruje i przedstawił konkretne metody, jak Biuro może wspierać lokalne wydarzenia.

Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce w kwietniu w Poznaniu. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Uczestnicy zgłębili także techniki wykonywania i selekcji interesujących zdjęć. W dalszej części zaprezentowano sposoby atrakcyjnego zapowiadania nadchodzących wydarzeń i relacjonowania ich przebiegu. Młodzież poznała również metody pracy z lokalnymi mediami m.in. w zakresie obsługi patronatów medialnych.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Warsztaty prowadziły Kamila Tobolska – korespondentka Katolickiej Agencji Informacyjnej, dziennikarka Przewodnika Katolickiego i Katarzyna Zagórska – z-ca redaktora naczelnego Radia Emaus, doktor nauk humanistycznych. Podczas spotkania wybrano również Dziekana Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu. Został nim Tomasz Kasprzak, Prezes Zarządu KSM Archidiecezji Poznańskiej.

Przed nami nowe, ciekawe wyzwanie. Pierwszym sprawdzianem dla uczestników Akademii będą przygotowania do ŚDM na szczeblu poszczególnych parafii i regionów, które chcemy promować.

– komentował Kasprzak.

Naszym celem jest, aby korzystając ze zdobytego doświadczenia, stworzyć siatkę wymiany informacji o interesujących wydarzeniach lokalnych.

– dodawał, zachęcając do współtworzenia poznańskiej wkładki miesięcznika dla młodzieży „Wzrastanie” i internetowego magazynu „Servitus”.

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

fot. A. Superczyńska

Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu można znaleźć na stronie www.poznan.ksm.org.pl/akademia i w mediach społecznościowych – Facebook: Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa, Twitter: @MlodziOnline. Podobne spotkania warsztatowe mają odbywać się kilka razy w roku. W czerwcu Akademia ma wystartować również w Szczecinie.