Ulicami Poznania przeszedł Marsz dla Życia – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Ulicami Poznania przeszedł Marsz dla Życia

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia, który w niedzielne popołudnie przeszedł ulicami Poznania. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Każdy jest ważny”. Specjalne pozdrowienie dla uczestników i organizatorów przekazał Papież Franciszek.

Marsz dla Życia tradycyjnie poprzedził festyn rodzinny na pl. Wolności w Poznaniu. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych i zabawa z chustą klanza. Na scenie zagrał poznański zespół Risen. W tym roku można było nabyć płytę, którą zespół przekazał jako cegiełkę na organizację kolejnych edycji Marszu.

Festyn rodzinny na pl. Wolności, fot. J. Pawlak

Festyn rodzinny na pl. Wolności, fot. J. Pawlak

Przed przemarszem głos zabrał ks. abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski. Odczytane zostało również pozdrowienie od Papieża Franciszka, w którym zapewnił, że „jednoczy się duchowo z tymi, którzy pragną zamanifestować swój szacunek dla człowieka, dla jego prawa do życia i do wszechstronnego rozwoju, niezależnie od wieku, płci czy poglądów politycznych”.

Abp Gądecki na Marszu dla Życia w Poznaniu, fot. J. Pawlak

Abp Gądecki na Marszu dla Życia w Poznaniu, fot. J. Pawlak

Marsz dla Życia, w tym roku pod hasłem „Każdy jest ważny”, przeszedł poznańskimi ulicami w kierunku katedry. –Każdy w oczach Pana Boga jest kimś wyjątkowym. Dlatego też tą edycją w sposób szczególny chcemy zwracać uwagę na osoby niepełnosprawne i wartość każdego życia – mówił ks. Tomasz Brussy, Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W odczytanym przesłaniu organizatorzy zwracali uwagę, że „Marsz dla Życia jest marszem na rzecz cywilizacji życia, która budowana jest codziennie. Przede wszystkim w rodzinie, ale także w narodzie, który jest przecież rodziną rodzin, i w państwie, które powinno stwarzać warunki rozwoju i bezpieczeństwa każdego człowieka i każdej rodziny”.

Przesłanie tegorocznego Marszu, fot. J. Pawlak

Przesłanie tegorocznego Marszu, fot. J. Pawlak

Swój finał miała 5. edycja akcji Pieluszka dla Maluszka. – Dzięki ofiarności Wielkopolan w tym roku zebraliśmy ok. 20 tys. pieluch i pieluchomajtek dla dorosłych, a także wiele przybotów plastycznych, które posłużą do terapii osób niepełnosprawnych – podsumowała Wiktoria Grzelachowska z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dary zostaną przekazane do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Siostry Serafitki w Poznaniu i potrzebujących rodzin.

Marsz dla Życia 2017, fot. ks. M. Zamelek

Marsz dla Życia 2017, fot. ks. M. Zamelek

Koordynowania tegorocznego Marszu dla Życia już po raz piąty podjęło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Głos dla Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Fundacja Otoczmy troską życie oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej.