Zaplanowaliśmy rok formacyjny 2018/2019 – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Zaplanowaliśmy rok formacyjny 2018/2019

Dobiegło końca nasze dwudniowe spotkanie w ramach VIII Forum kierownictw w Konarzewie. Na zakończenie odbyło się oficjalne pożegnanie ks. Tomasza Brussy, który otrzymał tytuł Honorowego Asystenta KSM i powitanie nowego Asystenta Diecezjalnego KSM ks. Michała Zamelka.

fot. J. Pawlak

W dniach 7-8 września w Konarzewie przedstawiciele 15 oddziałów i kół KSM z naszej archidiecezji spotkało się, aby wspólnie zaplanować rozpoczynający się rok formacyjny.

Dwudniowe Forum rozpoczęło się od Mszy św. Następnie uczestnicy wzięli udział w obradach Zjazdu Diecezjalnego, gdzie omówiono bieżące inicjatywy i roczny program działania. Odbyły się również warsztaty ze sposobów na pozyskiwanie nowych członków, w czasie których wypisano 26 propozycji jak zachęcać młodzież w parafiach i na uczelniach do włączenia się w działanie w KSM-ie.

Plan formacyjny

W sobotę omawiano kwestię planu rocznego, który tworzy każdy z oddziałów i kół i zgodnie z którym pracuje przez najbliższe 10 miesięcy. Julia Gólska z Oddziału KSM na poznańskiej Ławicy, nowy kierownik Diecezjalnej Sekcji Formacyjnej, przedstawiła wiele możliwości, skąd czerpać pomysły na tematy spotkań i źródła konspektów. Wśród nich znalazły się m.in. 7-letni program formacyjny KSM, materiały formacyjne „Oto ja!”, czy SKOK 1 i 2 opracowane przez Zastępowych z naszej diecezji.

fot. J. Pawlak

Diecezjalna Sekcja Dziennikarska

W diecezji rozpoczęła również działalność Diecezjalna Sekcja Dziennikarska, której kierownikiem została Dominika Gubańska z Oddziału KSM w Rawiczu. Jej celem ma być rozwój warsztatu dziennikarskiego i umiejętności skutecznego funkcjonowania w mediach wśród KSM-owiczów. Sekcja ma stanowić zaplecze dziennikarskie Stowarzyszenia w diecezji, odpowiedzialne m.in. za redakcję internetowego magazynu „Servitus” czy organizację warsztatów medialnych.

Udział w wydarzeniach diecezjalnych

Nowy Asystent Diecezjalny KSM ks. Michał Zamelek szczególną uwagę zwrócił na udział KSM-owiczów na wydarzeniach diecezjalnych i ważnych uroczystościach w parafiach, w których działają oddziały. Uczestnicy zostali poproszeni o jak największą frekwencję w czasie Święta Patronalnego KSM Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie kandydaci składają przyrzeczenie oraz 18 maja, kiedy przeżywać będziemy inaugurację peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Poznańskiej. Zwrócono również uwagę na to, jak istotnym dla naszego Stowarzyszenia elementem tożsamości jest sztandar i jakim zaszczytem jest udział w poczcie sztandarowym.

fot. J. Pawlak

Rok wielkich jubileuszów

W czasie obrad Zjazdu Diecezjalnego omówiono również działania związane ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości (11.11) i 100. rocznicą wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego (27.12). Na listopad zaplanowana została organizacja XIII Gry patriotycznej, która odbędzie się w ramach projektu „Od Powstania do traktatu Wersalskiego – czyli jak to z Powstaniem Wielkopolskim było” konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” organizowanego przez firmę CEDROB S.A.

KSM-owiczów zaproszono do udziału w obchodach rocznic, w szczególności do uczestnictwa w centralnych uroczystościach 27 grudnia w Poznaniu.

Pożegnanie ks. Tomasza i powitanie ks. Michała

Na zakończenie Forum odbyło się oficjalne przekazanie pałeczki – pożegnanie ks. Tomasza Brussy, który sprawował funkcję Asystenta Diecezjalnego KSM przez 7 lat oraz powitanie nowego Asystenta ks. Michała Zamelka, pełniącego swoją posługę od 25 sierpnia br. Decyzją Zarządu Diecezjalnego, w podziękowaniu za aktywne działanie, wsparcie i pracę z młodymi i dla młodych, ks. Tomasz otrzymał tytuł Honorowego Asystenta KSM. W prezencie KSM-owicze przekazali mu również zmywarkę. Ks. Michała powitano KSM-owym starterem – Kubkiem Asystenta.

W spotkaniu pożegnalno-powitalnym udział wzięli uczestnicy Forum kierownictw, a także osoby współtworzące KSM w naszej diecezji w minionych latach – Małgorzata i Jarosław Kocikowie (Prezesi Zarządu w latach 1999-2005), Natalia Kaczmarek (Prezes Zarządu w latach 2011-2013), Natalia i Barosz Zającowie (Natalia pełniła funkcję Sekretarza Zarządu w latach 2013-2015), Agnieszka Wolak (członek Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej w latach 2013-2015) oraz Marta Zwolińska (członek Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej w latach 2011-2013).

fot. J. Pawlak