W trosce o profesjonalizm i zgodność działań Stowarzyszenia w naszej diecezji ze Statutem KSM, Zarząd Diecezjalny zebrał wytyczne do przeprowadzania wyborów Kierownictwa Oddziału/Koła.
Stosowanie się do obowiązujących dokumentów Stowarzyszenia, w tym do wskazanych wytycznych, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Oddziału/Koła i gwarantuje jedność całego Stowarzyszenia.
Głosujący
- pełnoprawni członkowie (po przyrzeczeniu).
Kandydujący
- pełnoprawni członkowie (po przyrzeczeniu),
- funkcję Prezesa i Skarbnika winni pełnić członkowie zwyczajni, którzy posiadają zdolność do czynności prawnych,
- w przypadku, gdy nie ma innej możliwości, Zarząd Diecezjalny wyraża zgodę na tworzenie Kierownictwa Oddziału/Koła przez kandydatów.
Na 2 tygodnie przed wyborami Zarząd Diecezjalny powinien zostać poinformowany przez ustępujące Kierownictwo, czy chęć kandydowania do nowego Kierownictwa wyrażają również kandydaci (w rozumieniu §19 Statutu). Wówczas Zarząd Diecezjalny, w trosce o prawidłowy rozwój Oddziału/Koła, wyraża lub nie wyraża zgody na kandydaturę danych osób. Decyzja co do każdego z kandydatów podejmowana jest indywidualnie.
Jeśli kandydat zostaje zgłoszony w czasie wyborów, w drodze wyjątku decyzję o dopuszczeniu jego kandydatury podjąć mogą dwaj członkowie Zarządu Diecezjalnego, przy czym jednym z nich powinien być Prezes Zarządu lub jego Zastępca. Nie można jednak z tego tworzyć reguły. Dobrze, jeśli w obu przypadkach, przy podejmowaniu decyzji zasięgają opinii Księdza Asystenta Oddziału/Koła i/lub opinii Księdza Asystenta Diecezjalnego.
Przebieg wyborów
- sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności ustępującego Kierownictwa,
- głosowanie nad zatwierdzeniem/niezatwierdzeniem sprawzdań,
- wniosek Diecezjalnej Komisji Rewizyjenj o udzielenie/nieudzielenie absolutorium,
- głosowanie nad wnioskiem o udzielenie/nieudzielenie absolutorium,
- wybór 3-osobowej Komisji Skrutacyjnej,
- w dwóch turach – wybór Prezesa i członków Kierownictwa: zgłaszanie kandydatur, głosowanie,
- wybory do Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego – jeśli takie mają być w Oddziale/Kole,
- narada i podział funkcji,
- złożenie podpisów na protokole z wyborów.
Powiadomienie Zarządu Diecezjalnego i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej
- wskazane jest, aby w Walnym Zebraniu Oddziału, jeśli odbywają się wybory Kierownictwa, był obecny co najmniej jeden członek Zarządu Diecezjalnego i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej,
- obowiązek powiadomienia ZD i DKR o zwoływanym zebraniu spoczywa na ustępującym Kierownictwie.