Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, który ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego funkcjonowania w mediach.
Działalność w mediach społecznościowych
Za nami już 5 edycji warsztatów medialnych w ramach Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa.
Tym razem zajmiemy się DZIAŁALNOŚCIĄ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 23 lutego w godz. 10:00-14:00 i będzie podzielone na dwie części:
- pierwszą część poświęcimy temacie vlogów – jak się przygotować do nagrań, jak zainteresować odbiorców (prowadzący: o. Leonard Bielecki OFM – prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Plus, a także wraz z o. Jakubem Waszkowiakiem tworzy vloga bEZ sLOGANU na Youtube),
- w drugiej części zajmiemy się prowadzeniem fanpage.
Warsztaty odbędą się w auli im. abpa A. Baraniaka (Ostrów Tumski 2). Na zgłoszenia czekamy do 16.02 na maila akademia@poznan.ksm.org.pl. Udział jest bezpłatny. Nie może Cię zabraknąć!
O wystąpieniach publicznych
Warsztaty odbyły się 28 kwietnia 2018 roku. Głównym tematem spotkania były wystąpienia publiczne. Swoim doświadczeniem podzielili się z młodymi zaproszeni goście: Roman Wawrzyniak (dziennikarz, Kierownik Wydziału Audycji Informacyjnych i Publicystycznych TVP 3 Poznań, szef „Teleskopu”) – przybliżył arkany sztuki mówienia: jak jednocześnie mówić poprawnie i ciekawie oraz Filip Kaczmarek (polityk, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, dawniej dziennikarz i rzecznik prasowy) – przedstawił jak argumentować swoje zdanie i nie ulegać presji.
Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa to dobra okazja, by nauczyć się jak przemawiać do innych osób – taka umiejętność przydaje się nam na każdym kroku życia. Zdarza się, że w życiu codziennym mamy problem z odpowiednią argumentacją naszego zdania albo nie umiemy zainteresować odbiorcy tym, co próbujemy mu przekazać. Warsztaty dają możliwość zaczerpnięcia tej wiedzy od doświadczonych specjalistów.
– zachęcała Michalina Wytrzyszczak, koordynatorka akcji.
Jak działa radio?
W maju 2017 roku odwiedziliśmy siedzibę Radia Emaus. Dziennikarz Krzysztof Grządzielski oprowadził nas po zakamarkach rozgłośni i opowiedział historię radia. W ramach części warsztatowej mieliśmy okazję pracować nad jak najlepszym przekazaniem bieżącej informacji z miasta. Po jej nagraniu każdy mógł się odsłuchać i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Jak tworzyć dobre wywiady?
W marcu 2017 roku mieliśmy okazję poznać m.in. sposoby na przeprowadzenie udanego wywiadu. Jak przygotować się do rozmowy? Jak odpowiednio dobrać pytania i gdzie szukać informacji o bohaterze? Na te i inne pytania będzie odpowiadał dziennikarz TVP Poznań – Paweł Oses. W drugiej części spotkania, którą poprowadzi ks. Adam Pawłowski z parafii pw. św. Jana Vianneya w Poznaniu, uczestnicy przyjrzą się wywiadom z drugiej strony. Wspólnie zastanowią się, jak przekazać dziennikarzowi wszystko to, co chcemy powiedzieć i jak radzić sobie z niewygodnymi pytaniami.
To już drugie spotkanie nt. wywiadów. 8 października 2016 roku uczestnicy uczyli się, jak przeprowadzić dobry wywiad do prasy, czym jest autoryzacja i jak rzetelnie i w ciekawy sposób przedstawić rozmówcę i to, o czym nam opowiada. Warsztaty prowadził dziennikarz „Przewodnika Katolickiego” i Radia Merkury, mistrz wywiadów – Łukasz Kaźmierczak. Komentator, publicysta społeczno-polityczny, autor wielu reportaży i felietonów.
O warsztatach
Zajęcia warsztatowe mają rozwinąć wśród młodych z naszej diecezji umiejętności skutecznego funkcjonowania m.in. w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Uczestnicy Akademii uczą się pisania artykułów na portale internetowe, zgłębiają techniki selekcji interesujących zdjęć i współpracy z mediami, np. w zakresie patronatów medialnych.
Przed nami nowe, ciekawe wyzwanie. Pierwszym sprawdzianem dla uczestników Akademii będą przygotowania do ŚDM na szczeblu poszczególnych parafii i regionów, które chcemy promować. Naszym głównym celem jest, aby korzystając ze zdobytego doświadczenia, stworzyć siatkę wymiany informacji o interesujących wydarzeniach lokalnych.
– komentował po pierwszym spotkaniu Tomasz Kasprzak, Dziekan Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu.
Pierwsze spotkanie
W Archidiecezji Poznańskiej Akademia ruszyła 7 maja 2016 roku. Uczestników spotkania z ideą zapoznał ks. Zbigniew Kucharski Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Szczególną uwagę zwrócił na dawanie świadectwa przez młodych ludzi. Słowo podziękowania za włączanie się w tworzenie medialnego zaplecza i zaangażowanie w dziennikarski projekt skierował też bp Grzegorz Balcerek. Podczas warsztatów połączono się z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski.
Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce w kwietniu w Poznaniu. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Uczestnicy zgłębili także techniki wykonywania i selekcji interesujących zdjęć. W dalszej części zaprezentowano sposoby atrakcyjnego zapowiadania nadchodzących wydarzeń i relacjonowania ich przebiegu. Młodzież poznała również metody pracy z lokalnymi mediami m.in. w zakresie obsługi patronatów medialnych.
Warsztaty prowadziły Kamila Tobolska – korespondentka Katolickiej Agencji Informacyjnej, dziennikarka Przewodnika Katolickiego i Katarzyna Zagórska – z-ca redaktora naczelnego Radia Emaus, doktor nauk humanistycznych. Podczas spotkania wybrano również Dziekana Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Poznaniu. Został nim Tomasz Kasprzak, Prezes Zarządu KSM Archidiecezji Poznańskiej.
Udział w warsztatach był bezpłatny.
Współpracuj z nami!
Młodzi dziennikarze i wszyscy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w medialnym świecie, są zaproszeni do współpracy w budowaniu Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. To konkretna szansa na promocję lokalnych wydarzeń i publikację tekstów – na łamach Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIka, magazynu internetowego „Servitus”, a także kont Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w mediach społecznościowych. We współpracę w promocji wydarzeń zaangażowały się także: Radio Emaus, Przewodnik Katolicki i Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Organizujesz wydarzenie? Chcesz poinformować młodych? Daj znać!
Napisałeś ciekawy tekst? Chcesz, żebyśmy go wydrukowali albo podali dalej? Napisz!
Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa w Poznaniu to wspólny projekt:
- Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski,
- Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży,
- internetowego magazynu „Servitus”,
- Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.