Zapraszają do modlitwy zamiast na bluźnierczą sztukę: Oświadczenie KSM AP – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej


Zapraszają do modlitwy zamiast na bluźnierczą sztukę: Oświadczenie KSM AP

KSM Archidiecezji Poznańskiej wystosowało oświadczenie ws. decyzji organizatorów Malta Festival Poznań o umieszczeniu w programie artystycznym spektaklu Golgota Picnic autorstwa Rodrigo Garcii. Swoje poparcie dla oświadczenia wyraził JE ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Golgota Picnic Malta Festival Oświadczenie KSM

fot. http://malta-festival.pl/

Poznań, dn. 10.06.2014
L. dz. 81/2014

Oświadczenie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej
w sprawie decyzji organizatorów Malta Festival Poznań o umieszczeniu 
w programie artystycznym spektaklu Golgota Picnic autorstwa Rodrigo Garcii

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej wyraża swój protest w związku z faktem, iż w programie wydarzenia kulturalnego, jakim jest Malta Festival Poznań, znalazł się spektakl Golgota Picnic w reżyserii Rodrigo Garcíi. Sztuka ta w rażący sposób narusza uczucia religijne chrześcijan, wypaczając historię Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, obrażając krzyż, będący dla nas symbolem zbawienia i wprowadzając w historię Golgoty sceny podobne produkcjom pornograficznym.

Jako katolicy, mieszkańcy miasta Poznania oraz animatorzy życia kulturalnego młodzieży i studentów, wyrażamy sprzeciw, by tego typu inicjatywy były częścią festiwalu, realizowanego ze środków publicznych. Malta Festival Poznań finansowany jest w 50% z dotacji udzielonej przez Prezydenta Miasta Poznania, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz spółki Skarbu Państwa (Aquanet, Enea).

Chcielibyśmy wyrazić nasze zaniepokojenie brakiem reakcji ze strony władz miasta i samorządu. W naszym mniemaniu nieodpowiedzialnością jest pomijanie zdania mieszkańców, którzy w widoczny sposób protestują przeciwko wystawieniu spektaklu (ponad 54 400 osób podpisało petycję przeciwko wystawieniu spektaklu na festiwalu, dnia 6 czerwca 2014 r. odbył się protest przed urzędem miasta, protestują ruchy katolickie oraz posłowie). Prosimy zatem o podjęcie jakichkolwiek działań i interwencję w tej sprawie.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Rodrigo Garcia powiedział:

Ikonografia ukrzyżowania jest straszna. Ja próbuję mówić o tym z moim specyficznym poczuciem humoru, aby to nie brzmiało zbyt pretensjonalnie. Zaprosiłem do współpracy teologa, ale on szybko zrezygnował, nie był w stanie zrozumieć mojego punktu widzenia. Mimo to wydaje mi się, że moja propozycja jest bardzo chrześcijańska.

Specyficzne poczucie humoru pana Garcii nie zmienia jednak faktu, że mamy do czynienia ze spektaklem, który jest jawnym i publicznym bluźnierstwem.

W swoim oświadczeniu Michał Merczyński i zespół Malta Festival Poznań piszą, że:

rolą festiwalu artystycznego jest poruszanie kwestii kluczowych dla zrozumienia współczesnego świata w jego złożoności.

Zgadzamy się z tym całkowicie. Natomiast w żadnej mierze nie możemy zaakceptować formy, jaką proponują organizatorzy. Skoro intencją festiwalu ani artysty nie jest naruszanie niczyich uczuć, ani obrażanie czyichkolwiek przekonań religijnych, to nie rozumiemy, dlaczego mimo protestów nie zrezygnują Państwo z wystawienia sztuki. Zachodzi podejrzenie, że dojdzie do obrazy uczuć religijnych, o czym traktuje art. 196 Kodeksu Karnego:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czy umieszczenie go w programie nie było więc tylko próbą wzbudzenia zainteresowania mediów festiwalem poprzez kontrowersje i skandal związany ze spektaklem? Jaką treść dydaktyczną ma nieść Golgota Picnic?

W piątek, 27 czerwca 2014 r., na kiedy zaplanowane jest pierwsze wystawienie sztuki, chcemy zaprosić wszystkich do udziału w obchodach Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystia zostanie odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach w Poznaniu (ul. Kościelna 5) o godz. 18:00. Słowo wygłosi Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Po zakończeniu Mszy świętej ulicami miasta przejdzie procesja Eucharystyczna. Na pl. im. A. Mickiewicza odbędzie się nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, połączone z modlitwą za organizatorów skandalicznej sztuki o zaprzestanie praktyk bluźnierczych, które mają być jej częścią.

Do wiadomości:
1. Pan Michał Merczyński, Dyrektor Malta Festival Poznań 2014
2. Pan Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania
3. Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
4. Kuria Metropolitalna w Poznaniu

Asystent Diecezjalny
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Poznańskiej

ks. Tomasz Brussy

Zarząd Diecezjalny
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Poznańskiej

Michał Nienartowicz
Marzena Kasprzak
Magda Szulta
Natalia Bezler
Tomasz Kasprzak
Karolina Matyasik
Jędrzej Piątek